Megszűnhet a Balaton olyannak, mint amilyennek eddig ismertük

2025. július 07. 06:57

Egy kutató egyenesen klíma-K.O.-ról beszél a Balatonnal kapcsolatban. Lényegében bármi megtörténhet, és minden egyszerre fog változni.

2025. július 07. 06:57
null

„Már rég nem éghajlatváltozásról beszélünk, ennél sokkal keményebb a helyzet – én inkább úgy mondanám: klíma-K.O” – nyilatkozta a Hellovidéknek Dr. Tóth Viktor, a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet tudományos főmunkatársa. Bár nem szeretne jóslásokba bocsátkozni, szerinte éveken belül a Balaton mediterrán jellegű tóvá válhat, annak minden lehetséges következményeivelm derült ki.

A kutató elmondta: 

„Sokan azt gondolják, hogy a 2025 legnagyobb tudományos kihívása a mesterséges intelligencia vagy a kvantumszámítógépek, 

de valójában az életünk szempontjából a klímaváltozás a legkritikusabb. Már 

nem is éghajlatváltozásnak kellene hívni ezt a folyamatot, hanem valami sokkal drámaibb névvel illetni, mert amit most látunk, az egyfajta éghajlat-tökönrúgás. 

Ez a változás 20 év múlva teljesen be fogja határolni az életünket, és ezt nagyon kevesen értik meg igazán. Sokan még mindig baloldali, liberális pánikkeltésnek tartják a klímahelyzet komolyságát.”

Hozzáteszi: „egyértelműen azt látom, hogy a klímakutatásnak kellene lennie a legfontosabb tudományos témának. Ehhez pedig kormányzati, európai és globális összefogásra lenne szükség. Természetesen vannak pénzügyi érdekek, amelyek ezt nem támogatják, hiszen bizonyos befektetések leállítását vagy visszafordítását jelentené – de ez ismét csak egy személyes vélemény.”

„Nyilván nem szeretnék jósolgatni, de azért muszáj: bátran leírhatjuk, hogy 

éveken belül a Balaton egy mediterrán jellegű tóvá válhat.

 Ez azt jelenti, hogy a mediterrán tavaknál ismert problémák nagy valószínűséggel meg fognak jelenni a Balatonban is, elsősorban az algásodás. Fontos hangsúlyozni, hogy az ilyen problémákat okozó fajok már jelen vannak a Balatonban, csak eddig a hőmérsékletviszonyok nem kedveztek nekik. Most azonban ez változhat, és egy kis további felmelegedéssel akár olyan helyzet alakulhat ki, aminek kezeléséhez nincs elég tapasztalatunk. A kérdés az, hogy ki akar majd olyan helyre jönni, ahol rossz a vízminőség – mert ha ez bekövetkezik, az a turizmusra is súlyosan hat majd. Ezt a folyamatot előre kellene kalkulálni és kezelni, de 

sajnos semmilyen komoly kormányzati szándék nincs ezzel kapcsolatban. 

Ez pedig nagyon aggasztó” – mondja a tudós.

Ezt is ajánljuk a témában

Hangsúlyozza. „Kevesen tudják, hogy 

az ökoszisztémák kaotikus rendszerek, és amikor egy küszöbértéket elérnek, onnantól kezdve kiszámíthatatlanul változhatnak. Jelenleg úgy érzem, hogy ezen a küszöbértéken vagyunk,

 vagy már túl is léptük azt. Ez komoly, akár drámai változásokat is eredményezhet, bár azt, hogy mikor és pontosan hogyan, nem tudjuk megjósolni. Lehet, hogy az idei nyár még teljesen nyugodt lesz, de az is lehet, hogy éppen most mondom, hogy minden rendben van, és aztán hirtelen fordulat következik be. Itt a gond az lesz, hogy 

minden egyszerre fog változni... Tehát vízminőség-romlás, halpusztulás, madárpusztulás, bármi 

egyszerre előfordulhat.”

Nyitókép: Varga György. Tulajdonos: MTI/MTVA

 

Összesen 48 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tintapaca
2025. július 07. 11:42
A tihanyi limnológiiai intézet roszemlékű vezetője, Dr. Woynarovich Elek követte le a Balaton élővilága elleni legnagyobb bűnöket. Először: betelepíttette az angolnát, amely kipusztította a kecskerákot és a nemeshalak ikráit, másodszor betelpítette a busát, amely elette a táplálék halak elől a mikor táplálékot. Széchenyi díjas, akadémikus, stb. Igazi károkat csak a képzett és tudós emberek tudnak okozni!
tintapaca
2025. július 07. 11:37
Most már tudom, hogy a limnológus - elnevezésével ellentétben -, károgni is tud. Mint a varjú. Csak egyet felejt el: a Balaton minden határon túli leengedése - a parmenti üdülőingatlanok érdekében -, okozza a káros jelenségeket. Sokkal többet kellen az önkormányzatoknak a partvédelemre, a mederkotrásra és a nádasok karbantartására fordítani. Nagyon egyszerű a megoldás: nem kell a Balaton vizét leengedni, csak atényleg szükséges mértékben, hasonlóan kellene a környező halastavaakat is mélyíteni és eltekinteni a lehalászás vízleengedési módszerétől. A cél. a víz megtartás lenne, de ennek az ellenkezőjét tapasztaljuk évtizedek óta.
mindent vissza
2025. július 07. 10:42
A sok (lehet, talán) találgatás mellett van egy komoly, tudományos megállapítás is: "baloldali, liberális pánikkeltés". Egyetértek.
orokkuruc-2
2025. július 07. 10:32
Eleve, amelyik véglény bizonyítottnak véli az emberi tényező döntő voltát a klímaváltozásban, az csak a fajtatársai által kisajátított kutatási eredményeket hamisítja.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!