„Már rég nem éghajlatváltozásról beszélünk, ennél sokkal keményebb a helyzet – én inkább úgy mondanám: klíma-K.O” – nyilatkozta a Hellovidéknek Dr. Tóth Viktor, a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet tudományos főmunkatársa. Bár nem szeretne jóslásokba bocsátkozni, szerinte éveken belül a Balaton mediterrán jellegű tóvá válhat, annak minden lehetséges következményeivelm derült ki.
A kutató elmondta:
„Sokan azt gondolják, hogy a 2025 legnagyobb tudományos kihívása a mesterséges intelligencia vagy a kvantumszámítógépek,
de valójában az életünk szempontjából a klímaváltozás a legkritikusabb. Már
nem is éghajlatváltozásnak kellene hívni ezt a folyamatot, hanem valami sokkal drámaibb névvel illetni, mert amit most látunk, az egyfajta éghajlat-tökönrúgás.
Ez a változás 20 év múlva teljesen be fogja határolni az életünket, és ezt nagyon kevesen értik meg igazán. Sokan még mindig baloldali, liberális pánikkeltésnek tartják a klímahelyzet komolyságát.”
Hozzáteszi: „egyértelműen azt látom, hogy a klímakutatásnak kellene lennie a legfontosabb tudományos témának. Ehhez pedig kormányzati, európai és globális összefogásra lenne szükség. Természetesen vannak pénzügyi érdekek, amelyek ezt nem támogatják, hiszen bizonyos befektetések leállítását vagy visszafordítását jelentené – de ez ismét csak egy személyes vélemény.”
„Nyilván nem szeretnék jósolgatni, de azért muszáj: bátran leírhatjuk, hogy
éveken belül a Balaton egy mediterrán jellegű tóvá válhat.
Ez azt jelenti, hogy a mediterrán tavaknál ismert problémák nagy valószínűséggel meg fognak jelenni a Balatonban is, elsősorban az algásodás. Fontos hangsúlyozni, hogy az ilyen problémákat okozó fajok már jelen vannak a Balatonban, csak eddig a hőmérsékletviszonyok nem kedveztek nekik. Most azonban ez változhat, és egy kis további felmelegedéssel akár olyan helyzet alakulhat ki, aminek kezeléséhez nincs elég tapasztalatunk. A kérdés az, hogy ki akar majd olyan helyre jönni, ahol rossz a vízminőség – mert ha ez bekövetkezik, az a turizmusra is súlyosan hat majd. Ezt a folyamatot előre kellene kalkulálni és kezelni, de
sajnos semmilyen komoly kormányzati szándék nincs ezzel kapcsolatban.
Ez pedig nagyon aggasztó” – mondja a tudós.